Školské oddychové zóny sú súčasťou rekonštrukcie školy

realizácia interiéru oddychovej zóny

Rekonštrukcia školy do moderného dizajnu? Nezabudnite na školské oddychové zóny

Škola je miesto, ktoré je o získavaní informácií z rôznych oblastí v rámci vyučovacích hodín. To je neraz neľahká úloha, keďže deti sedia 45 minút v ľavici a snažia sa sústrediť na výklad učiteľa. Interaktívna škola zasa ponúka viac priestoru pre aktívne zapojenie žiaka do vyučovania.  

V oboch prípadoch pomáhajú žiakom zlepšiť si koncentráciu a načerpať nové sily prestávky. Počas nich sa venujú pohybu, rozhovorom s kamarátmi či dopĺňaniu energiu formou jedla či nápojov. To znamená, že dôležitou súčasťou školy či triedy sú aj oddychové zóny.

Oddychové zóny sú rovnako dôležité ako priestor na učenie

Oddychové zóny majú široké uplatnenie – slúžia ako miesto na besiedky, hudobné koncerty, hranie sa, čítanie, mimoškolské či voľnočasové aktivity. Dôležité je, aby boli funkčne a štýlovo zariadené, komfortné a mali pozitívny vplyv na psychiku detí.

Oddychové zóny sa môžu nachádzať na chodbách školy, v triedach či iných, menej využívaných, priestoroch školy. Oddychové zóny na chodbe, ktorej súčasťou sú aj šatňové skrinky do materskej školy v rôznych veľkostiach, farbách a motívoch, sú zaujímavé, napríklad s použitím pobytových schodov a s edukatívnymi polepmi na stenách. Súčasťou sú aj vyvýšené pódia, ktoré slúžia na hranie či rôzne iné aktivity.

Modernejšia škola má však oddychové zóny vybudované aj v triedach. Často ide o efektívne využité zadné kúty triedy, kde sú umiestnené pohodlné vaky na sedenie a stolíky, kde si žiaci odkladajú rozčítanú knihu či fľašu s vodou. V triedach pre menšie deti môžu byť na podlahe polepy s rôznymi hrami, ako je skákanie na čísla.

Modernejšia škola má oddychové zóny. Ako ich vybudovať?

Pri budovaní modernejšej interaktívnej školy rekonštrukciou sa zriaďovatelia pasujú s viacerými problémami. Ktoré sú to a ako ich riešiť?

Finančné prostriedky

Jedným zo zásadných problémov pri realizácii rekonštrukcií škôl je získanie finančných prostriedkov. Pomocnú ruku podávajú nenávratné prostriedky z fondov Európskej únie, dotácie z ministerstva školstva či granty súkromných nadácií.

Grantové výzvy pre školy s modernejším prístupom môžete získať aj vy a zmodernizovať priestory školy a tried, zakúpiť didaktické pomôcky do tried či učební a v neposlednom rade vybudovať oddychové zóny, zatraktívniť a sfunkčniť jedálne.

Výber nábytku a dekorácií

Pri zariaďovaní oddychových zón, ktoré sú funkčné a komfortné, je potrebné vybrať vhodný nábytok a dekorácie a všetko zladiť tak, aby stopercentne splnili svoj účel. Dôležitú rolu zohráva však aj dispozičné riešenie, farba stien či podlahy, pretože nielen farby na nábytku či doplnkoch ovplyvňujú psychiku detí.

Stále treba mať na zreteli to, že oddychová zóna by mala žiakom poskytovať všetko pre dokonalý relax a načerpanie nových síl do vyučovania.

Realizácia oddychových zón

Každá škola sa môže do budovania oddychových zón pustiť svojpomocne, čo však zahŕňa pestrú škálu činností, ktoré si vyžadujú nielen finančné prostriedky, ale aj čas, energiu, estetické cítenie a aspoň nejaké skúsenosti.

Efektívnejším riešením je využitie služieb interiérového dizajnu, kde sa odborníci postarajú o všetko. Ako to prebieha? Úvodná konzultácia je zdarma. Po nej nasleduje vytvorenie cenového návrhu pre vytvorenie interiéru a vyhotovenie prvých návrhov interiéru. Po odsúhlasení finálnej verzie je na rade finálny interiérový dizajn, vrátane fotorealistickej vizualizácie.

Na základe vypracovaného realizačného projektu sa vyhotovuje rozpočet na interiér a nasleduje kompletná realizácia na kľúč.

Chceli by ste deťom vo svojej škole či triede vybudovať oddychové zóny? V tom prípade nás neváhajte kontaktovať. Radi vám poskytneme bližšie informácie.

 

 

Top
Konzultácie, objednávky, otázky
Kontakty.
Radi Vás privítame v Banskej Bystrici na Kyjevskom námestí 9, budova Milestone. Pre dohodnutie stretnutia využite ktorýkoľvek z kontaktov nižšie.

VAŠE OTÁZKY SMERUJTE NA E-MAIL
office@zoff.sk

ALEBO ZAVOLAJTE NA
0915 979 999
0918 699 915