Moderná školská knižnica. Ako by mala vyzerať?

školská knižnica

Čítanie kníh je prospešné pre mozog, telo i dušu. Zvyšuje inteligenciu, zlepšuje analytické myslenie, rozširuje slovnú zásobu, posilňuje pamäť a koncentráciu, rozvíja kreativitu a pomáha redukovať stres. To sú len niektoré z dôvodov, prečo by školská knižnica nemala chýbať v žiadnej škole.

Modernejšia škola sa nezaobíde bez školskej knižnice, ktorá motivuje deti k čítaniu a vedie ich láske ku knihám. Tie sú stále základným zdrojom informácií, životnej múdrosti a predstavujú potravu pre dušu.

Moderná školská knižnica je spojená s množstvom kvalitnej literatúry, ale aj inovatívnymi prvkami a priestorovo zaujímavými riešeniami, kde si deti môžu pokojne čítať alebo využívať služby technológií.

Modernejšia škola: čo v nej nesmie chýbať?

Interaktívna škola a učebné pomôcky do moderných interaktívnych škôl sa nezaobídu, napríklad bez interaktívnej tabule i funkčne a atraktívne zariadených tried, ktoré podnecujú záujem a podporujú kreativitu.

Chodby takisto poskytujú priestorovo zaujímavé riešenia s oddychovými zónami. Nachádzajú sa v nich šatňové skrinky do materskej školy alebo funkčné a dizajnovo atraktívne skrinky s vešiakmi na odkladanie oblečenia a topánok.

Modernejšie školy sa tiež zameriavajú na modernizáciu telocviční, jedální, ául, kinosál či spoločenských miestností. Jednou z našich realizácií je aj modernizácia spoločenskej miestnosti Kinosála v Spojenej škole v Banskej Bystrici, kde sa nám podarilo prepojiť funkčnosť so štýlom.

Samozrejme, súčasťou moderných škôl sú aj školské knižnice s množstvom kníh a priestorom pre oddych.

Školská knižnica sa nezaobíde bez políc i čitárne

Moderná školská knižnica je miestom, ktoré žiakom prvého i druhého stupňa umožňuje nájsť nielen knihy pre povinné čítanie, ale aj literatúru, ktorá ich zaujíma, a vyhľadávať informácie na internete.

Ako by mala vyzerať moderná školská knižnica?

Dôležité je priestorovo atraktívne riešenie

Bez ohľadu na veľkosť priestoru dokážeme nezáživnú starú školskú knižnicu pretvoriť na jedinečný priestor, v ktorom sa spája funkčnosť a estetika. V niektorých prípadoch je potrebné siahnuť po atypických riešeniach. Výsledok však stojí za to.

Vhodné rozvrhnutie priestoru v správnej mierke s atraktívnym vybavením dokáže deti motivovať k tomu, aby v školskej knižnici trávili viac času a aktívne sa vzdelávali.

Osobitnú pozornosť si zaslúžia poličky na knihy

Knižnicu spravidla navštevujú deti rôzneho veku, a preto je potrebné, aby bola funkčná a praktická aj z hľadiska vybavenia. Dôležité sú regály na uskladnenie kníh, v ktorých sú knihy prehľadne roztriedené a ľahko sa v nich orientuje.

Na trhu je množstvo atraktívnych políc a regálov na knihy v rôznych veľkostiach, dizajnoch a farbách. Vďaka tomu sa dajú zladiť s ostatným zariadením knižnice. Dôležité je však zohľadniť aj nosnosť políc.

Čitateľský kútik môže byť pre deti najväčším lákadlom

Čitateľský kútik je pre mnohých žiakov oázou pokoja a radosti. V modernej škole už neplatí, že stačí stôl a stoličky. Oveľa pohodlnejšou a štýlovejšou alternatívou sú pohodlné pohovky, kreslá, sedáky na zem s opierkou alebo sedacie vaky v rôznych farbách.

Čitateľský kútik alebo oddychová zóna by mala ladiť s celkovým zariadením knižnice, vrátane políc, farieb stien či podláh, aby školská knižnica tvorila harmonický celok. Aj vďaka tomu môžu deti pohodlne čítať, oddychovať, zabávať sa alebo viesť rozhovory.

S realizáciou modernej školskej knižnice vám radi pomôžeme

Ak máte ambíciu vybudovať vo vašej škole modernú školskú knižnicu, ponúkame vám odbornú pomoc i konzultácie. Zabezpečíme zameranie priestorov, vyhotovíme 2D návrhy dispozičného a funkčného riešenia a aj 3D vizualizácie.

Samozrejme, v rámci procesu zohľadníme vaše požiadavky i cenové možnosti.

Ak máte záujem o naše služby, neváhajte nás kontaktovať.

 

 

Top
Konzultácie, objednávky, otázky
Kontakty.
Radi Vás privítame v Banskej Bystrici na Kyjevskom námestí 9, budova Milestone. Pre dohodnutie stretnutia využite ktorýkoľvek z kontaktov nižšie.

VAŠE OTÁZKY SMERUJTE NA E-MAIL
office@zoff.sk

ALEBO ZAVOLAJTE NA
0915 979 999
0918 699 915