Výzva ministerstva školstva pre modernejšie vzdelávanie

Výzva ministerstva školstva pre modernejšie vzdelávanie

Jedným z cieľov ministerstva školstva je modernejšia škola – kvalitnejšie vzdelávanie, technológie a inovatívne prístupy priestorových riešení.

Škola je miesto, ktoré by malo byť nielen o získavaní a preverovaní vedomostí, ale aj o individuálnom prístupe, rozvíjaní silných stránok detí a príjemnom, moderne zariadenom prostredí.

Uvedomujú si to aj odborníci z MŠVVaŠ. Napríklad minulý rok bola vyhlásená výzva ministerstva školstva zameraná na zatraktívnenie a zefektívnenie výučby v školách, napríklad zmenou priestorového usporiadania tried či lavíc. Uloženie lavíc a stoličiek v nových tvaroch do kruhu či písmena U motivuje žiakov k aktívnejšiemu zapájaniu sa do vyučovacieho procesu a zároveň navodí príjemnejšiu atmosféru v triede. Oddychové zóny v triedach alebo na chodbách takisto prispievajú k zvýšeniu komfortu dieťaťa v škole.

Modernejšia škola je aj o inovatívnom nábytku

Ak chceme na Slovensku moderné školstvo so šťastnými deťmi, je nevyhnutné urobiť odvážne zmeny, napríklad v systéme výuky. Väčšia sloboda učiteľa vo voľbe obsahu predmetu či učebníc alebo zameranie sa na individuálne potreby žiakov by mali byť samozrejmosťou.

Nemožno opomenúť ani priestorové zatraktívnenie tried a učební – práve tejto skutočnosti sa týkala minuloročná výzva ministerstva školstva “Modernejšia škola”. Na základe nej mohli školy získať dotáciu na zariadenie školských interiérov do 30-tisíc eur na jeden projekt. Spadá sem, napríklad nákup kvalitných školských lavíc a stoličiek, šatní, vybavenia pre jedálne, auly, učebne, školské dielne, laboratóriá či nábytok pre materské školy.

Čo je inovatívny nábytok? Ako urobiť triedu či učebňu efektívnou pre výuku a zároveň atraktívnou pre žiaka?

Kvalitné školské lavice a stoličky

Modernejšia škola ani zďaleka nie je o školských laviciach a stoličkách, na ktorých bol kedysi problém obsedieť celú vyučovaciu hodinu.

Napríklad moderné lavice môžu byť jednomiestne alebo dvojmiestne a výškovo nastaviteľné. Ergonomicky tvarované stoličky šetria pohybový aparát dieťaťa vystavený rizikám dlhodobého sedenia. Verte, či nie, bez problémov zoženiete aj otočné žiacke stoličky, ktoré sa výškovo nastavujú použitím piestu.

Samozrejme, na výber je viacero atraktívnych farieb, pretože aj farby majú vplyv na psychiku – zelená zlepší koncentráciu, žltá zasa náladu. K tomu sa dá poľahky doladiť aj katedra, farby stien či doplnkov.

Skrine

Trieda na základnej či strednej škole sa nezaobíde bez úložného priestoru. Skrine v rôznych tvaroch a farbách, otvorené, dverové či so sklom plnia nielen praktickú, ale aj dizajnovú funkciu. Inovatívna škola sa bez nich nezaobíde.

Čoraz populárnejšie sú žalúziové skrine. Rohové skrine zasa šetria priestor. Dobrý interiérový dizajnér navrhne zariadenie tried školy tak, aby spĺňalo požiadavky na výučbu, maximalizovalo komfort pri vyučovaní a, samozrejme, lahodilo oku.

Školské tabule

Viete si predstaviť školu bez tabule? Zrejme nie! Zabudnite na tabule, ktoré sa používali pred dvadsiatimi rokmi. Aktuálne sú k dispozícii interaktívne, magnetické, pylónové, rozvrhové a plánovacie či pojazdné tabule. Stačí si vybrať podľa preferencií.

Nábytok do odborných učební

Modernejšia škola je aj o správnej voľbe nábytku do odborných učební. Tie pozostávajú, napríklad z pracovných stolov, hoblíc, skríň na náradie a tak ďalej. Aj v tomto prípade oceníte grafické spracovanie projektu konkrétnej učebne.

 

Modernejšia škola potrebuje interiérového dizajnéra

Interiérový dizajn má svoje miesto aj pri zariaďovaní škôlok či škôl. Nechajte odborníkov, nech sa postarajú o to, v čom sú doma. Interiérový dizajn je o návrhu budúceho interiéru a aj prípadnej realizácii.

 

Top
Konzultácie, objednávky, otázky
Kontakty.
Radi Vás privítame v Banskej Bystrici na Kyjevskom námestí 9, budova Milestone. Pre dohodnutie stretnutia využite ktorýkoľvek z kontaktov nižšie.

VAŠE OTÁZKY SMERUJTE NA E-MAIL
office@zoff.sk

ALEBO ZAVOLAJTE NA
0915 979 999
0918 699 915