Moderne zariadené odborné učebne. Čo v nich má byť?

Moderne zariadené odborné učebne. Čo v nich má byť?

Moderná škola sa nezaobíde bez kvalitne vybavených odborných učební. Tie sú nevyhnutnosťou pre vyučovacie predmety, ako napríklad fyzika, chémia, biológia, technika, geografia či výtvarná výchova.

Čo sa týka samotného zriadenia a vybavenia konkrétnych učební, je to na rozhodnutí konkrétnej školy. Na zariadenie učebne fyziky je potrebný školský nábytok, tabuľa a samozrejme, rôzne náradie, nástroje, prístroje, učebné a laboratórne pomôcky. V ideálnom prípade je súčasťou učebne aj počítačom podporované laboratórium.

Moderné odborné učebne: čo v nich nesmie chýbať?

Odborné učebne majú svoje špecifiká. Ich vybavenie sa odvíja od toho, ktorý predmet sa v nich bude vyučovať. Napriek tomu existuje niekoľko prvkov, ktoré majú moderné odborné učebne spoločné. Čo je dôležité?

Kvalitné priestorové rozdelenie je základ

Ešte skôr, ako sa pustíte do zháňania vybavenia pre odborné učebne, premyslite si dispozičné riešenie každej jednej špecializovanej učebne. Vezmite do úvahy priestorové a kapacitné možnosti.

Zohľadnite spôsob výučby, pretože niekedy je potrebné rozdeliť priestor na výučbu teoretickej a praktickej časti. Alternatívou je viacúčelové využitie odbornej učebne. Samozrejme, bez stanovenia rozpočtu na vybavenie do nepôjde.

Školský nábytok

Moderne zariadené odborné učebne vyžadujú kvalitný školský nábytok, ktorý umožňuje dodržiavať ergonomické zásady sedenia. V ponuke sú jednomiestne, dvojmiestne či trojmiestne školské lavice, pevné školské stoličky alebo stoličky na kolieskach, pracovné pulty či stoly. Vhodné je zvážiť rastúci školský nábytok, nakoľko v odborných učebniach sa striedajú žiaci rôznych ročníkov.

Dôležitým kritériom pri výbere školského nábytku je aj jeho štýl a farba, pretože v žiakoch vyvolávajú určité farby pozitívne emócie, podporujú kreativitu a sústredenie. V prípade potreby je k dispozícii aj atypický školský nábytok v rôznych tvaroch, ktorý sa dá využívať na rôzne účely.

Školská tabuľa

Moderná škola a tabuľa k sebe neodmysliteľne patria. Do odborných učební sú stvorené interaktívne tabule, pretože zvyšujú aktívne zapájanie sa žiakov do vyučovania. Názorné ukážky, prezentácie či poznámky umožňujú žiakom lepšie pochopiť preberané učivo.

Alternatívou interaktívnych tabúľ sú magnetické tabule. Môžu byť dobrou voľbou, napríklad do jazykových učební. Do odborných učební možno zvoliť aj pylónové, pojazdné a trojdielne školské tabule. Konkrétny výber závisí od nárokov na zariadenie konkrétnej učebne.

Didaktické pomôcky

Odborné učebne v modernej škole sú vybavené pestrou paletou didaktických pomôcok. Samozrejme, každá špecializovaná učebňa má v tomto smere iné požiadavky. Napríklad odborná učebňa biológie potrebuje počítač, biologický mikroskop, sady biologických modelov a mikropreparátov, kľúče na určovanie biologických druhov, biologické tabule, anatomické modely, sety na stimuláciu zraneného a mnohé ďalšie.

Skrinky na prehľadné uloženie pomôcok

Okrem školských lavíc, stoličiek, učiteľskej katedry, interaktívnej tabule či didaktických pomôcok si odborné učebne vyžadujú aj nábytok na prehľadné uloženie pomôcok. Spravidla ide o skrinky, regále, poličky či boxy rôznych tvarov a veľkostí. Keďže moderná škola je aj o príjemnom prostredí a komforte, mali by ladiť s ostatným zariadením.

Ako to docieliť? Riešením je osloviť odborníka, ktorý sa špecializuje aj na zariaďovanie školských tried, učební, jedální či chodieb. Okrem kvalitnej 3D vizualizácie je schopný svoje návrhy pretaviť do reality so všetkým, čo k nim patrí. To znamená, že vy sa nemusíte v tomto smere o nič starať.

 

 

 

Top
Konzultácie, objednávky, otázky
Kontakty.
Radi Vás privítame v Banskej Bystrici na Kyjevskom námestí 9, budova Milestone. Pre dohodnutie stretnutia využite ktorýkoľvek z kontaktov nižšie.

VAŠE OTÁZKY SMERUJTE NA E-MAIL
office@zoff.sk

ALEBO ZAVOLAJTE NA
0915 979 999
0918 699 915